13:51 Cümə, 15 Noyabr 2019
MEDİA

AZXEBER.COM-un əməkdaşı "Qızıl nar" uğrunda yarışacaq - Finalçıların siyahısı

15:16, 16.10.20196800
AZXEBER.COM-un əməkdaşı
"Qızıl nar" uğrunda mübarizə aparacaq iştirakçılar arasında AZXEBER.COM-un əməkdaşı Rüfət Hüseynov da var.
 
Bu il 6-9 noyabr tarixlərində keçiriləcək Bakı Beynəlxalq Qısa Filmlər Festivalına filmlərin seçim turu başa çatıb. Sputnik Azərbaycan xəbər verir ki, 10-cu açılışını edəcək festivala iki platformada yerli və beynəlxalq müsabiqədə 79 ölkədən 3484 qısametrajlı film təqdim edilib.

Yerli müsabiqədə "Ən yaxşı bədii film” nominasiyası üzrə 9, "Ən yaxşı sənədli film” üzrə 4, "Ən yaxşı animasiya filmi” üzrə 5, "Ən yaxşı sosial çarx” üzrə 2 film seçilib.
 
AZXEBER.COM informasiya portalının əməkdaşı Rüfət Hüseynovun "Kölgədə" adlı bədii filmi də festivalın finalına vəsiqə qazanıb.
 
O Bədii Filmlər müsabiqəsində iştirak edəcək.
 
Qeyd edək ki. "Sinema" Gənc Kinematoqrafçılar Mərkəzinin təsis etdiyi festival Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və Azərbaycan Prodüserlər Gildiyasının təşkilati dəstəyi ilə baş tutur. Festival qaliblərinə "Qızıl nar" mükafatı təqdim ediləcək.
 
Festivalın son mərhələsinə vəsiqə qazanan filmlərin siyahısın təqdim edirik:

Yerli müsabiqə

Bədii:

  1. "Dan yeli" – Rejissor: Kamal Yaşar
  2. "Bərə" – Rejissor: Kürçaylı Məmmədov
  3. "Hardasan?"  -  Rejissor: İbrahim Tağıyev, Samir Hüseynov
  4. "Xülya" – Rejissor: Namiq  Zeynalov
  5. "Karma" – Rejissor: Orxan Əkbərli
  6. "Kölgədə"   - Rejissor:  Rüfət Hüseynov
  7. "Soraq"-  Rejissor:  Pərviz Həsənov
  8. "Skat" – Rejissor: Sədi Mehdiyev
  9. "Təksən"  - Rejissor: Şirin Əhmədov

Sənədli:

  1. "Qazi" – Rejissor: Kamal Almuradlı
  2. "Salaamı xilas edin!"-  Rejissor: Orxan Adıgözəlov
  3. "Simfoniyanın səsi" – Rejissor: Vüsal Hacıyev
  4. "Yaşanan tarix" -  Rejissor: Aydın Nəcəfov

Cizgi:

  1. "İki ağac" – Rejissor: Ruslan İbrahimli

Sosial çarx:

  1. "Qız oxusun"  - Rejissor: Günel Qədirova
  2. "Bir qutu mərmi" -  Rejissor: Cavad Nur
  3. "Ölkəm"  - Rejissor: Tofiq Teymuroğlu
  4. "Öz əlindədir..." – Rejissor: Sultan Abbasbəyli
  5. "Altsheymer" -  Rejissorlar: Gülnar Askeri, Pərviz Rəşad

Cinemobil:

  1. "Gizlənpaç" – Rejissor:  Masər Həsənov
  2. "Dumanda"  - Rejissor: Sənan Səfərov

International competition

Fiction:

  1. "Elephantbird" – Director: Masoud Soheili  (Country:  Afghanistan)
  2. "The game" - Director: Riccardo Riande (Country: Italy)
  3. "The Trap" -  Director: Nada Riyadh  (Country: Egypt, Germany)
  4. "The Last Client" - Director: Anna Urbanczyk (Country: Poland)
  5. "Khorezm" - Director: Maftuna Allakulova (Country: Uzbekistan)
  6. "Final choice" - Director: Amil Mamiyev (Country: Azerbaijan)
  7. "Three days of Klava Grachova"  - Director: Ivan Grigolyunas  (Country: Russia)
  8. "Elders" – Director: Ramin Farzaneh/ Parisa Sedaei Azar  (Country: Iran)
  9. "The heavy shadow of the crow" - Director: Behnam Asadolahi (Country: Iran)
  10. "Akif" - Director: Harun Baysan  (Country: Turkey)
  11. "Don't Draw the Curtain" -  Director: Andrei Florescu (Country: Romania)
  12. "The Swing" - Director: Samara Sagynbaeva (Country: Kyrgyzstan)
  13. "Imaginal" - Director: Gaspard Granier  (Country:  Belgium)
  14. "Insane Love" - Director: Eitan Pitigliani (Country:  Italy)
  15. "Dispersion" - Director:  Basile Vuillemin (Country: Switzerland)
  16. "Brotherhood" - Director:  Meryam Joobeur  (Country: Canada, Tunisia, Qatar, Sweden)
  17. "The Typical Case"  – Director:  Daniil Geller (Country: Russia)
  18. "Tradition"- Director: Ioseb Soso Bliadze ( Country: Germany, Georgia)

Documentary:

  1. "Message to My Dad" – Director: Loai Galal (Country: Egypt)
  2. "Across the Andes" - Director: Henrik Dahlbring  (Country: Sweden)
  3. "People of the Wasteland" - Director: Heba Khaled (Country: Syria-Germany)
  4. "A Monologue in the Intermission" – Director: Peter Vulchev (Country: Bulgaria)
  5. "My Father's Son" –- Hillel Rate (Country:  Israel)
  6. "The absolute Baghatyr" –Elena Poroshina (Country: Russia)

Animation:

  1. "Parivash" - Director: Ameneh Monshizadeh (Country: Iran)
  2. "The Lifeguard" - Director: Cécile Mercier, Milena Blin, Clémentine Lecluse, Iris Stanley, Ming-Yang Zhao, Rohan Kotnis, Charlotte Humbert (Country:   France)
  3. "Not Today" - Director: Jacob Marine (Country: Belgium)
  4. "Equinox"- Director: Bruno Carnide (Country:  Portugal, Spain)
  5. "Daughter" -  Director: Daria Kashcheeva (Country:  Czech Republic)
  6. "Wrinkly"- Director: Tessa van Vuren (Country: Netherlands)

 

 
XƏBƏR LENTİ